Tūrisms novadā nav tikai nosaukums....

18.februārī Priekules kultūras namā kopā sanāca Priekules novada tūrisma darbinieki – uzņēmēji, pakalpojumu sniedzēji, senlietu krātuvju vadītāji,  vēstures materiālu vācēji, priekulnieki - tūrisma augstskolu studenti, pārvalžu vadītāji, domes administrācijas pārstāvji, lai visi kopā pārrunātu jautājumus, kas šobrīd aktuāli.

Pasākumu atklāja tūrisma organizatore Daiga Egle, kas sacīja, ka viņasprāt, tūrisms nav tikai lielie autobusi novadā, bet vairāk gan pašu novadnieku pašapziņas celšana, izpētot sava novada, pagasta vēsturi un meklējot veiksmīgākos pasniegšanas veidus, to popularizējot.

Domes priekšsēdētāja atzina, ka iniciatīva par tūrisma organizatora nepieciešamību novadā attaisnojas un izteica domu, ka Priekules tūrisms ir tikai ceļa sākumā un par tā attīstību varbūt ir pāragri runāt. Viņa izteica lielu prieku par to, ka mūsu novadā ir tik daudz tūrisma atbalstītāju, jo kopā uz tikšanos bija sanākuši ap 30 dalībnieku.

Lejaskurzemes tūrisma biroja vadītāja Monta Krafte, iepazīstināja klātesošos ar jauno tūrisma ceļvedi (starp citu to varat saņemt Priekules bibliotēkā!), kurā Priekules novads ir stipri reklamēts, jo, ja agrāk tajā informāciju ievietoja tikai daži uzņēmēji, tad rudenī tūrisma organizatore bija pacentusies sagatavot informāciju par visiem novadā esošajiem, skatāmajiem un apmeklējamiem objektiem, uzņēmumiem, kurus ceļvedī var viegli atšķirt, tie izcelti ar nosaukuma „Jaunums’’.  Biroja vadītāja izstāstīja par sistēmu, kādā astoņi novadi (bijušais Liepājas rajons) startē ar finansiālu līdzdalību biroja darbā un iespējām, ko viņi var saņemt pretī. Tā ir dalība tūrisma gadatirgos, tā būs informācijas ievietošana topošajā biroja mājas lapā piecās valodās, kas tiks atvērta aprīlī, uzņēmējiem - reklāmas lapas izgatavošana, izmantojot biroja iestrādes, kas ir varbūt pirmais ieguldījums vietējās atpazīstamības ziņā un vēl un vēl daudz un dažādi piedāvājumi, ko mēs varam izmantot. Monta Krafte pastāstīja un demonstrēja tūrisma piemērus, kā no nekā var kaut ko sasniegt – tas bija stāsts par „Liepājas cietuma’’ tapšanu, spēle „Bēgšana no PSRS’’, rucavnieka Jāņa Pūķa unikālo krātuvi, Apriķu Rūķu muzeju, Piena muzeja tapšanu un citiem tūrisma uzņēmējiem, kuri interesantas lietas radījuši savam vaļaspriekam. Nobeigumā Monta novēlēja iesākto ceļu turpināt un nebaidīties no „dullām’’ idejām.

Pauzē starp vienu un otru lektoriem notika savstarpēja sapazīšanās, kad Daiga Egle mēģināja stādīt priekšā visus pasākuma dalībniekus un lūdza vairāk izstāstīt par savu nodarbošanos un turpmāko, līdzīgu tikšanos vajadzību. Vairāk informācijas uzzinājām par Priekules uzņēmēja Jāni Palēvica nodarbošanos un iecerēm, z/s „Stiebriņi” – Dzintras Blūmas par biedrības „Kanus atvars’’ mērķiem, Henrija Ķeruža - s/o ‘’Aizvīķu parka’’ darbošanos, Kristīnes Cukuras par „Virzas’’ keramikas darbnīcas veidošanu un sadarbību. Unikālas ll pasaules kara un sadzīves lietas savā kolekcijā savācis Tadaiķu privātās senlietu krātuves veidotājs Ivars Vītols, kas agrāk nav īpaši to popularizējis, bet turpmāk ir gatavs sadarboties. Interesanti bija arī Ināra Jaunzemja stāsti par velotūrisma interesentu grupu un maršrutiem, kas jau veikti aizvadītajā gadā u.tt.

Biedrības ‘’Liepājas rajona partnerība’’ koordinatore Inita Ate prezentēja programmas ‘’LEADER +’’ jaunā projektu konkursa vadlīnijas un aicināja novada sabiedriskās organizācijas veidot jaunus projektus, ar kuriem startēt ES līdzekļu piesaistei, ņemot vērā to, ka nepieciešamais līdzfinansējums ir tikai 10%. Pašvaldībai diemžēl, tūrisma infrastruktūrai pieejamais finansējums tiks atteikts, sakarā ar to, ka Priekules novads jau iepriekš izmantojis visu pieejamo finansējumu LAD projektiem, kas sastādīja 140 000 LS katrai novada pašvaldībai. Bet zivsaimniecības programmā varēs startēt tās organizācijas un uzņēmēji, kuru objekti jau iepriekšējā vasarā tika iezīmēti kopējā novada iesniegtajā kartē. Iespējas finansējuma piesaistei ir lielas, tikai jāveido kvalitatīvi projekti un laika arī ir pamaz, jo projektu iesniegšana sāksies no 23.marta līdz 23.aprīlim. Inita Ate atzina, ka Priekules novada organizācijas jau 1.kārtā bija aktīvas, jo iesniedza 5 projektus, bet diemžēl atbalstu guva tikai viens, jo bijušas vairākas neskaidrības par biedrību izmantojamām telpām, kuras noskaidrotas tikai tad, kad projekti saņēmuši noraidījumus. Biedrības „Zilais lakatiņš’’ vadītāja Anita Kuduma, pauda savu prieku, par biedrības projekta ieguvumu un ar ziediem sveica gan sava projekta autori, gan biedrības koordinatori. Pasākuma nobeigumā dalībnieki individuāli konsultējās par savu organizāciju projektu iecerēm pie Initas Ates, bet visi tūrisma tikšanās dalībnieki atbalstīja ieceri, veidot regulāras tikšanās ar tūrisma nozares pārstāvjiem, fondiem, lai paplašinātu savas zināšanas, realizētu ieceres un vienkārši satiktos.