Kultūras notikumi

Plecu pie leca Kalētos

 „Lai katra stunda šajās dienās mums atgādina dārgāko – mums ir sava valsts un brīvība!” Šāds vadmotīvs un Latvijas karoga lentīte rotāja īpašās sērkociņu kārbiņas, kuras dāvāja par piemiņu katram barikāžu dalībniekam. Savā ziņā šis suvenīrs sasaucās ar atmiņām par ugunskuriem un ziemas spelgoni pirms 23 gadiem Rīgā. Toreiz daudzi, atsaucās Tautas frontes aicinājumam traukties uz galvaspilsētu un parādīt savu attieksmi. Ar šodienas acīm skatoties, tas bija unikāls nevardarbīgas pretošanās akts mūslaiku vēsturē.

Šogad 17. janvārī, kad Kalētu pārvaldes un Tautas namā uzņēma barikāžu dalībniekus, laika apstākļi bija identiski tiem, kādus aizstāvji piedzīvoja pirms divām desmitgadēm: vējš, kas salu vērta stiprāku un nedaudz sniega. Mūzika, karsta tēja un augsta krāvuma ugunskurs, kā arī transparentiem izrotāts sens ugunsdzēsēju auto iztālēm aicināja aizstāvjus uz skolas parku, kur notika mazs atmiņu brīdis.

Pēc saksofona ievadmelodijas ar runām uzstājās novada vadītāja Vija Jablonska, Saeimas deputāts Dzintars Kudums, Kalētu pagasta pārvaldniece Agrita Driviņa, kā arī vēstures pētnieks Juris Raķis.

Pasākumu vadīja tautas nama vadītāja Svetlana Zaše- Zasa, kuras ideja bija, ka paralēli lielajam ugunskuram jādedzina arī pieci mazāki, kā vienotības un atmiņu simbolu par ugunskuriem Rīgā 1991. gadā, kas aizstāvjus sildīja garajās diennakts stundās. Katra pagasta un Priekules pārstāvji tos iededzināja, pēc tam arī nofotografējās par piemiņu no 2014. gada salidojuma.

Pametot liesmojošo ugunskuru ieskauto parku, Tautas namā dalībniekus gaidīja barikāžu laika dziesmas, kuras ģitāru smeldzīgo skaņu pavadījumā izdziedāja Zanda Štrausa un Maija Kalniņa.

Katrs dalībnieks saņēma arī piemiņas veltes no šī pasākuma. V. Jablonska pasniedza improvizētu grāmatzīmi ar personīgu veltījumu, un pildspalvu ar novada devīzi: „Prieks mājo Priekulē!” un pamudinājumu rakstīt savas atmiņas par Barikāžu laika notikumiem, jo gadu skrējiens nežēlīgi ietekmē arī mūsu atmiņu. Lai nesanāktu tā, ka vērtīgas notikumu detaļas izplēn nebūtībā un nākamās paaudzes par tām neuzzina.

Pēc svinīgajiem brīžiem sākās vakarēšana un draudzīgas sarunas pie tējas un cienastiem, ko sarūpēja katra pagasta un pilsētas kultūras darba organizatori. Šī ir vēl viena tradīcija, kas Priekules novadu vieno.

Nākamgad barikāžu atceres pasākuma dalībniekus sagaidīs Gramzdā.

Gundars Venens, Priekules pašvaldības Kultūras vadītājs

FOTO

Atpakaļ