ATCERES SARĪKOJUMS “AIZVESTIE. NEAIZMIRSTIE. 80 GADI KOPŠ 14. JŪNIJA DEPORTĀCIJĀM”

Lai atzīmētu 14. jūnija deportācijas gadadienu un godinātu ikviena izvestā iedzīvotāja piemiņu, 2021. gada 14. jūnijā plkst. 11.00 vienlaicīgi visās Latvijas pašvaldībās tiks izrunāti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi un uzvārdi. Ideja par vārdu nolasīšanu nāk no eiroparlamentārietes Sandras Kalnietes:

“Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Tas būtu skaisti, ja 14. jūnija izsūtīšanas 80 gadu piemiņas pasākumos mēs centrā celtu cilvēka vērtību, jo ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī.”

Valsts prezidents Egils Levits uzsvēra:

“Tas ir mūsu šodienas paaudzes pienākums šos cilvēkus neaizmirst. Deportācijas atstāja milzīgu tukšumu mūsu nācijas dzīvē. Laikā, kad Latvijas valsts bija okupēta, tā vairs nevarēja aizstāvēt savus pilsoņus. Latvijas iedzīvotāji pārdzīvoja šo laiku un atjaunoja savu valsti, lai šodien mēs dzīvotu neatkarīgā Latvijā. Bet 14.jūnija pasākums ir ārkārtīgi svarīgs mūsu nācijas vēsturiskās atmiņas stiprināšanai.”

Priekules novadā represēto piemiņas lasījums tiks straumēts 14. jūnijā plkst. 11.00 videoformātā, tāpat kā pārējās Latvijas pašvaldībās. Šobrīd analizējam piemērotāko vietu šim pasākumam, jo būtisks nosacījums ir interneta pārklājums, lai pasākums bez traucējumiem tiktu pārraidīts.

2021. gada 14. jūnijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas vietnē lnb.lv un sabiedrisko mediju vietnē lsm.lv būs pieejama Latvijas karte, kurā apkopotas saites uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Kartē tiks ievietoti pilnīgi visi atceres pasākumu videomateriāli,kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert to apmēru un sekas un ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.

Jaunizveidotā platforma ļaus deportāciju upuru datus attēlot par visu datumu deportācijām, par izsūtīto nometinājuma vietām un cilvēku turpmāko likteni. Tas būs fundamentāls ieguldījums vēsturiskās atmiņas stiprināšanā.

Piemiņas pasākumu organizē Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta”, sabiedriskajiem medijiem un 119 pašvaldībām.

Gundars Venens

Kultūras nodaļas vadītājs