Aktualitātes

PRIEKULES NOVADĀ pieminēs 1941. gada deportāciju 80. gadadienu

Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.

 

Piemiņas dienā plkst. 10.50 skanēs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Plkst. 11.00 Gramzdas baznīcā sarīkojumu ievadīs mācītājs Raitis Šenbergs, uzrunu teiks –Priekules novada domes priekšsēdētāja – Vija Jablonska. Muzikālus akcentus saliks novada mūziķi – Tomass Polubinskis, Reinis Isakovs, Madara Jansone un Līga Kvāše.

 

Priekules novadā vārdu lasīšana notiks Gramzdas baznīcā. Piemiņas dievkalpojumā tiks nolasīti 146 deportēto cilvēku vārdi. Lasījumus no Bunkas pagasta veiks kultūras nama direktore Malda Andersone, no Gramzdas pagasta – ilggadējā sociālā darbiniece, GADA CILVĒKS (2017.gadā) Mārīte Gertnere, no Kalētu pagasta – pašvaldības domes sekretāre Daiga Tilgale, no Priekules pilsētas un pagasta – skolnieki:  Marta Samsonova un Mārcis Gailītis, no Virgas pagasta – vēstures pētnieces, Purmsātu senlietu krātuves vadītāja Ieva Šteinberga un Virgas senlietu krātuves vadītāja Inga Raškova.

 

Lasījumi tiks straumēti plkst. 11.00 platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14. jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

 

Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

 

14. jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

 

Priekules novadā pasākumu rīko Priekules novada pašvaldības kultūras nodaļas speciālisti sadarbībā ar Gramzdas Ev.lut.draudzes baznīcu.

Latvijas mērogā sarīkojuma organizators ir Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

 

Piemiņas sarīkojuma atbildīgais rīkotājs – kultūras nodaļas vadītājs Gundars Venens

Sabiedrisko attiecību speciāliste – Kristīne Dundure (26171833)

Atpakaļ