Notikumi

Priekules vidusskolas EPVS jaunieši piedalās Dabas klimata skolas mācībās!

21. janvārī politiķis un vides aktīvists Edmunds Cepurītis vadīja projekta "Dabas un klimata skola jauniešiem" tiešsaistes nodarbību "Dabas daudzveidība, klimats un politika: Kā es varu iesaistīties politikas procesos?". Attālinātajā nodarbībā piedalījās 10.klases jaunieši.


Dana Znotinaite: "Mūsu planēta ir unikāla, un būtu ļoti grūti atrast līdzīgu dzīves vietu, kā mūsu Zeme. Mūsu planētas magnētiskai lauks aizsargā no bīstamām saules iedarbībām. Pēdējā gadsimtā klimats, salīdzinot ar pagātni, ir kļuvis siltāks, kas būtiski maina pierastos cilvēkam dabas procesus. Edmunds Cepurītis teica, ka mūsu planētai ir 2 nākotnes varianti: 1. ja mēs neko nedaram, tad zeme iegūs katastrofālu temperatūru; 2. ja mēs rīkosimies, tad Zeme kļūs karstāka, tomēr ne tik daudz kā 1. variantā. Cēlonis, kāpēc šāda parādība notiek, ir tas, ka mēs sadedzinām fosīlo kurināmo, un tas nonāk Zemes atmosfērā, kas, savukārt, to sabojā. Galvenais atmosfēras bojātais, CO2 gāze, nokļūst Zemss laukā no meža ugunsgrēkiem, dūmiem, mūsu darbības. Mēs esam atbildīgi par klimata krīzi. Kā tad novērst šo katastrofu? Beigt piesārņot atmosfēru. Domāju, pilnībā un 100% to izdarīt nav iesoējams, tomēr cilvēki jau darbojas sakarā ar šo tēmu (piemēram, Edmunds Cepurītis, Grēta Tunberga). Skarbi, bet pat ja mēs izmantosim pašus draudzīgākus vides darbības, objektus, mums vienalga palikts piesārņojums, ko nevaram ietekmēt. Ir ļoti grūti atteikties no tā, kam esam pieraduši, tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nerīkojas. Cilvēkiem nav jāatsakās no ērtības, jo šādi dabas aktīvisti piedāvā vienkārši aizvietot tās ar vairāk dabai draudzīgiem avotiem. Mēs varam rīkoties, ja pieņemsim kopīgus lēmumus, piemēram lemsim pārriet uz draudzīgi saražotu enerģiju, kas nenes piesārņojuma. Jo vairāk cilvēku apvienosies un mainīs savus uzskatus, jo grūtāk būs valdībai un organizācijām neievērot vai ignorēt tādus cilvēkus. Jo kopīgi mēs varam vairāk nekā vieni."

Enija Palubinska:

"Galvenie šie piesārņojumi ir:

  • Mājoklis(apkure, enerģija). Latvijā tā arī ir dabasgāze;
  • Transports (automašīna, kravas mašīna, motocikls utt.);
  • Lauksaimniecība.''

Kad tika nosaukti visi šie faktori, mans pirmais jautājums bija: ''Kā tad to var novērst? Mēs taču nevaram dzīvot bez elektrības, siltuma.''
Atbilde ir pavisam vienkārša. Auto vietā labāk izvēlēties velosipēdu, protams, tas ne vienmēr ir iespējams, bet, kad vari, tad labāk izmanto to. Vajag vairāk ieguldīt mājoklī, apsildīt. Un lauksaimniecībā ir jāuzstāda vides prasības.
Galvenā doma šajā intervijā ir: ''To nevar izdarīt viens. Tas ir jādara kopīgiem spēkiem. Katrs cilvēks ir ļoti svarīgs."

 

Paldies! Agita Rukute.

Atpakaļ