Kultūras notikumi

Novadā mirdz dzintars

Muzeju nakts pasākumu galvenā tēma – Dzintars – novada kultūras darbiniekus un senlietu krātuvju vadītājus iedvesmoja vairāk pievērsties šim brīnišķīgajam akmenim . Un proti, Muzeju nakts interesantākai ieskaņai nolēmām veidot Dzintara izstādes uz vietām novada pagastos un Priekules pilsētā. Bet ne jau aicināt dzintara apstrādes māksliniekus, kuriem tā dzintara varbūt būtu tā pavairāk , bet rosināt pašus novada iedzīvotājus parosīties savās dārglietu lādītēs, to atnesot un nododot Dzintaru izstādes veidotājiem.

Un tā novada bibliotēkās (Priekules, Gramzdas), senlietu krātuvēs(Virgas un Krotes), konferenču zālē (Kalētos) un Brīvā laika centrā(Purmsātos) tika izveidotas sešas brīnišķīgas izstādes. Nolēmām dzintaru izstādīt ne tikai dzintara pēc, bet lūgt iedzīvotājiem pievienot arī stāstus par savu dzintaru – kā tas pie jums ir nonācis?! Un tie mūsu izstādēs ir nenovērtējami:

Priekules senlietu krātuvē dzintarus atnesa 22 iedzīvotāji, viens no viņiem iesniedza 15 dzintara vienības! Un stāsti ir ļoti daudzveidīgi: Dzintra Dzintare atnesa savas vecmāmiņas dzintara brošu , kura datēta ar 1910.gadu - tā tiek glabāta kā īpaša ģimenes relikvija un citas. Ilga Zanriba atnesa savas vecmāmiņas krelles un fotogrāfiju no 1938.gada. Visjaunākos dzintarus nodeva novada izglītības metodiķe Agrita Purviņa, kas 25.aprīlī tos bija salasījusi Pāvilostas jūrmalā. Priekules izstādes dzintari raksturojami ar lielu daudzveidību.

Virgas krātuve lepojas ar 17 virdzenieku pienesumu  un Virgas izstādē vistālāk atceļojošās rotas atnesusi Ruta Balode – netradicionāla dzintara rotu vestu no Portugāles un viņas brāļa Kārļa Intenberga dzīvesbiedres dzintara kolekciju no Amerikas. Vēl būtu jāpiemin Svipstu ģimenes dārgumi, Veltas Jeroņinas mākslinieciskās rotas, Sauļa Staškus no dzintara veidotās  Virgas dzirnavas , dažāda veida suvenīrus un Latvijā saražoto produkciju ar Dzintara nosaukumu, Dzintara alus etiķetes u.c. neticamas dzintara lietas.

Purmsātu Brīvā laika centrā apbrīnojām Kristas Sanderes  dzintaroto dārglietu lādīti un vēl , kas ir liela izmēra un cītīgi aplīmēta ar lielāka un mazāka izmēra dzintariem, vēl īpaši iepriecina lielais dzintara paliktnis, kurā iekausēti dzintariņi ar visiem kukainīšiem. Iespaidīga izmēra kuloni un brošas apliecina dzintara varenību...  Purmsātnieki  pasmejas par dzintara vārdu pielietojumu -  tur ir Dzintara sieriņš, 60.gadu radiola ‘’Dzintars’’, visi Saeimas deputāti  - Dzintari un galvenā Priekules novada vērtība -  Dzintras un Modra Dzintaru ģimenes bilde u.c. dzintarlietas.

Kalētu izstāde izceļas ar to, ka dzintars tiek iepīts linu rotās, ko veidojusi Kalētu rokdarbniece  Benita Markota. Nevienu vienaldzīgu neatstāj Zitas Juzupas stāsts, par dažāda lieluma dzintara gabaliem, ko 70.gados no Primorskas atvedis viņas dzīvesbiedrs un Zita dzintaru nēsā un lieto visu mūžu. Savu mazo – dzintariem piepildīto spilventiņu viņa liek blakus savas lielajam spilvenam, lai būtu vairāk možuma un enerģijas. Kalētnieki atnesuši daudzas izteiksmīgas dzintara glezniņas, kas vestas no Lietuvas neskaitāmajiem suvenīru tirdziņiem un ekskursijām un protams, krelles, brošas un kulonus. Kalētu izstāde tiek nemitīgi papildināta ar eksponātiem, jo arī izstāžu skatītāji iedvesmojas no redzētā izstādēs, pāriet mājās un atnes atkal jaunus un jaunus dzintarus! Tā noticis ar Lilitu Garozu, kas Muzeja naktī atstiepusi veselu galdu ar dzintariem... Šobrīd izstādē piedalās 16 kalētnieki ar dzintariem.

Gramzdas bibliotēkā apskatāmi 11 gramzdenieku darbi. Brīnisķīgas krelles izstādei nodeva pati senlietu krātuvju vadītāja Skaidra Klasiņa, Laimdota Zīverte, Daina Simčera, kā arī Rita Šenfelde, kura mums savus izstrādājumus nodeva kopā ar visīstāko linu galdautu, kurš ir mantots pirms daudziem gadiem, un brīnišķīgi mums noderēja kā pamats mūsu izstādei. Taču vislielākais paldies ir jāsaka Ingūnai Lauvai, kura mums uzticēja visu savu dzimtas- četru paaudžu „Priežu asaru” darinājumu, kuras tika ģimenē nēsātas un nodotas no paaudzes uz paaudzi. Ingūna vienīgā dalījās ar mums savā stāstījumā un savās pārdomās par šo brīnišķīgo akmeni. Ja mēs arī šodien ar šo brīnišķo akmeni rotātos tā kā to darīja agrākos laikos, tas mums liktu justies stiprākiem savā garā- tā uzskata Inguna.

Novada ļaudīm ir liela interese par šīm pašu veidotajām izstādēm un tāpēc esam pagarinājuši laiku visām dzintara izstādēm – tās vēl būs atvērtas līdz 31.maijam. Paldies visiem, visiem  novada iedzīvotājiem , kas atrada dzintarus un atnesa ar tiem palepoties arī citiem! Iedzīvotājus lūdzam atstāt savas relikvijas apskatei līdz šā mēneša beigām. Un tam sekos pats patīkamākais – 5.jūnijā iedzīvotāji, kas ar saviem darbiem piedalījās izstāžu veidošanā aicināti doties uz Dzintara muzeju Palangā, lūdzam pieteikties braucienam l īdz 3.jūnijam uz vietām Kalētos pie Svetlanas Zašes – Zasas, Virgā pie Anitas Klimas, Krotē pie Litas Vēkauses, Gramzdā pie Anitas Teteres, Purmsātos pie Kristas Sanderes, Priekulē pie Maijas Grantiņas.

 

Mēs esam bagāti, jo mūsu dārglietu lādēs ir tik daudz jūras zelta – dzintara un nobeigumā atliek novēlēt tikai to, lai mēs biežāk šīs dārglietu lādītes atvērtu un ar šo neatkārtojamo zeltu vairāk rotātos! Lai mums svētība nēsājot dzintaru un arī laba veselība, jo dzintaram piemīt arī ārstnieciskās īpašības!

Daiga Egle, Izstāžu kuratore 

FOTO VIRGA

FOTO GRAMZDA

FOTO KALĒTI

FOTO PRIEKULE

FOTO KROTE

FOTO PURMSĀTI

 

Atpakaļ