Notikumi

EKO projektu diena Kalētu skolā

Projektu diena 2013. Gada 18. martā notika kā EKO-skolas darbības gada aktivitāšu kopsavilkuma un prezentācijas sagatavošana. Katra klase jau rudenī saņēma kādu no EKO-skolas  darbības programas tēmām, pie kuras izpētes un realizācijas strādāja visu mācību gadu.

1.  klases tēma – ūdens mūsu tuvākā apkārtnē, ūdens, kuru lietojam ikdienā.

Rīta pusē pirmā klase izmantoja datorklasi, lai savāktu informāciju par savu tēmu. Daudz interesanta par ūdeni bija atrodams Dullā Daukas mājas lapā.

Tad darbs turpinājās klasē, lai vēlreiz pārlūkotu visus mājās veiktos darbus un sagatacotu prezentāciju. Mācību gadā iegūtās zināšanas par tēmu- ūdens noderēja jautājumu atbilžu sesijā „Par un ap ūdeni”.

            2. klases tēma – dzīvā daba mūsu apkārtnē. Otrā klase visu mācību gadu pētīja pašus tuvākos dzīvās dabas pārstāvjus- istabas augus, rūpējās par to labsajūtu. Skolēni pētīja, kā no sēkliņas izaug dzīvs, zaļš stādiņš. Šis darbiņš turpināsies visu pavasari. Jau tagad klasē simpātisks graudu vīriņš audzē no asniņiem bārdu un matus. Bērni aizrautīgi stāsta, ka augs drīz arī uz palodzes sīpolloki in pupiņas. Vēl viens jauks darbiņš, kas tapa 2. klasē  EKO-projektu dienā- katrs sameklēja neparastu un interesantu faktu par zaļo dzīvo pasauli ar kuru pārsteigt citus. Dienas darbu noslēgumā tapa daudz krāsainas pavasara puķes čiekuros

            3. klases tēma- atkritumi mūsu apkārtnē.  EKO-darba dienu 3. klase sāka ar vispērējām pārrunām par cilvēku izraisītām pārmaiņām uz zemes: siltumnīcas efektu, globālo sasilšanu, klimata pārmaiņām, dabas daudzveidības apdraudējumu. Tad skolēni izgatavoja anketu par atkritumu tēmu un izdalīja to pagasta ietādēs. Tika izmantota arī datorklase, lai visi vienlaicīgi spēlētu spēli „Zaļais draugs”Interesanta bija arī krustvārdu mīkla. Mācību gada laikā iegūtās zināšanas , pētot tēmu – atkritumi ,

skolēni apkopoja plakātā par atkritumu veidiem un apsaimniekošanu. un nodemonstrēja prezentācijā

1. 2. un 3. klases darbu prezentācija noslēdās ar ļoti nopietnu moto- „Izglābt Pasauli varam visi kopā, turot tīrus ūdens krājumus uz zemes, rūpējoties par dabas daudzveidību un saprātīgi rīkojoties ar atkritumiem.”

            5. klases tēma- mežs.  Viņi skolā nebija sastopami. Kur gan citus viņus meklēt, ja ne mežā. Mežā, praktiskā darbībā,  arī ritēja EKO-projaktu dienas darbs. Tika mērīts koku garums, pētītas koku īpašības. Atgriezušies skolā, skolēni apkopoja iegūtās zināšanas un sacerēja vēl skaistas dzejas rindas par kokiem mežā.

6. Klases tēma – pārtika. 7. klases tēma – atkritumi uz Zemes.

6. un 7. klases strādāja apvienoti. Tāpēc klases telpā  notika īpaši aktīvs un daudzveidīgs darbs gan pie tēmu izpētes, gan prezentāciju sagatavošanas. Kas tik tur viss nebija! Gan prāta vētra, gan diskusiju klubs, gan sporta spēles un nepareizā uztura piramīdas būvēšana. Arī viss par atkritumu apsaimniekošanu un atkritumu veidiem un gudrā spēle- „Zaļais draugs’.

8. klases tēma – enerģija- siltums. Šīs tēmas ietvaros skolēni veica pētījumus par siltumu un siltuma zudumiem skolā. Tika skaitīti logi un durvis un pārbaudīts to hermētiskums. Notika diskusijas par pareizu telpu vēdināšanu. Tika noskaidrota skolas telpu temperatūras atšķirība un izpētīti to cēloņi. Pie skolas apkures darbiniekiem tika noskaidrots, cik kubikmetri malkas jāsakurina, lai sasniegtu skolas telpās optimālo temperatūru.

9. klases tēma – enerģija – elektrība. Skolēni apzināja elektrības bilanci, noskaidroja, no kurienes skola saņem elekrību, apkopoja datus par patērēto elektroenerģiju. Notika patērētās elektrības salīdzināšana Lielā in Mazā skolā, un pa laika periodiem. Skolēni tikās ar Kalētu pagasta elektriķi, kurš atbildēja uz neskaidriem jautājumiem un aizveda skolēnus uz abu skolu elektrības sadales skapjiem ar  skaaitītājiem. Darba dienas nobeigumā notika iegūto datu apstrāde un prezentācijas sagatavošana.  

EKO- darba diena visiem nobeidzās ar atskaiti par pavaikto- prezentācijām. Prezentācijās tika apkopots mācību gada laikā paveiktais praktiskais darbs un  pētījumi par klasēm dotajām EKO-skolas  tēmām.

EKO-tēmu sadalījums pa klasēm nākamajos mācību gados nemainīsies, bet mainīsies tie, kas šīs tēmas pētīs, apgūs. Tādā veidā strādājot, EKO-skolā deviņus gadus mācoties, izaugs dabai draudzīgi nākotnes cilvēki, kuri uzņemsies atbildību par Zemeslodes dabas daudzveidību un ilgtspējīgu atttīstību.

 

Kalētu EKO-skolas ekopadome.

Bilžu galerija

Atpakaļ